Első keresztféléves diplomaosztó a SEK-en.
Február 17-én, szombat délelőtt boldog szülőkkel és hallgatókkal telt meg a szombathelyi Savaria Mozi Nagyterme, ahol az Eötvös Loránd Tudományegyetem Savaria Egyetemi Központjának első keresztféléves diplomaosztóját tartották. Az ünnepségen számos ELTE-s oktató és elöljáró, illetve a kétezer éves város vezetése is részt vett, de a főszereplők természetesen az immár diplomás fiatalok voltak.
Száznyolcvanegy hallgató abszolvált sikeresen idén januárban Szombathelyen, közülük több, mint kilencvennek állt módjában, hogy ünnepélyes külsőségek között, személyesen vegye át a többéves tanulmányok eredményét jelképező diplomát.
Az egyetem és a város vezetőinek ünnepélyes bevonulását követően az összegyűltek közösen énekelték el a Himnuszt, majd Lengyel Dominika ének-magyar tanárszakos hallgató előadásában a Vincze Zsigmond és Kulinyi Ernő által jegyzett Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország című dalt hallhatták, a felkészítőtanár Farkas Erzsébet főiskolai docens volt.
Elsőként Dr. Németh István, a Savaria Egyetemi Központ koordinációs rektorhelyettese köszöntette a vendégeket. „Minden család számára nagy boldogság a diploma átvételének pillanata.” – utalt a szülők, nagyszülők és barátok támogató közösségének fontosságára – „Ez az öröm állomása. Nem valaminek a vége, hanem egy új életszakasznak a kezdete.” A rektorhelyettes figyelmeztette a frissen végzett hallgatókat, hogy felelősségük van a világ alakításában, legyenek figyelmesek, hiszen a dezinformációk és álhírek világát éljük, ahol a személyes emberi kapcsolatok elsikkadnak, ugyanakkor fel is értékelődnek. Egy olyan világban, ahol naponta fejlődik a mesterséges intelligencia, amely már-már helyettünk gondolkodik, ott „a tudás megszerzése nem lezárult folyamat”, folyamatos önképzésre van szüksége az értelmiséget alkotó polgároknak. Ehhez a segítségnyújtás, a valóság és a tények megbízható közvetítése pedig az egyetemek feladata. Végül a megszerzett diploma értékére is kitért: „a legjobb egyetem legjobb diplomáját” tarthatják kezükben az ELTE-n végzettek.
Dr. Horváth Zoltán, az ELTE Informatikai Karának dékánja is kiemelte az élethosszig tartó tanulás fontosságát: „A diploma a belépő a folyamatos tanulás világába.” A negyedik ipari forradalom korszaka az egész társadalom számára izgalmas változásokat hoz majd, de az ELTE-n végzettek naprakész tudással néznek szembe ezekkel. Saját tapasztalatai közül kiemelte az egyetem közösségformáló hatását: ez a közeg alkalmas arra is, hogy több évtizedes barátságok és kapcsolatok szülessenek. Zárszavában arra kérte a frissdiplomásokat, hogy ha külföldre sodorja őket az élet, később hozzák haza az ott elsajátított tudást és fordítsák hazájuk épülésére.
Dr. Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke, Szombathely országgyűlési képviselője az esemény jelentőségét méltatta, hiszen a keresztféléves diplomaosztók között ez az első, ami az ELTE színeiben történik. Személyes élményként a saját diplomaosztóját idézte fel: annak idején szintén az ELTE-n szerzett diplomát, így már jár a most végzetteknek a „kolléga” megszólítás. Felidézte Pázmány Péter munkásságát, aki egy olyan intézményt hagyott az utókorra, ami az évszázadok viharai ellenére is fennmaradt és a tudás fellegvárává vált, sőt, megőrizte ősi szokásait, ceremóniáit.
Szombathely polgármestere, Dr. Puskás Tivadar azokhoz a tanévnyitó ünnepségekhez tért vissza gondolatban, ahol évekkel ezelőtt a Szombathelyen tanuló hallgatókat Savaria polgáraivá fogadták, így az egyetemről kikerülők a „mi ifjaink”, akiket szívesen lát a város. A polgármester is figyelmeztette a fiatalokat az értelmiségi lét felelősségére, majd jó egészséget és sok sikert kívánt.
Az ünnepi beszédeket a hagyományos eskü követte, majd minden hallgató átvehette diplomáját az ELTE karainak képviselőitől. A frissdiplomások nevében Kardos Lilla történelem-földrajzszakos tanár mondott köszönetet családjának, társainak és természetesen az iskola oktatóinak.
Galéria: Mihajliv Renáta