Unod már a szokásos történelemtanulást? Valami újra vágysz? Esetleg érdekel, hogy mi lett volna, ha Ádámnak lett volna Facebookja, miket posztolt volna? Ha a válaszod igen, akkor mindenképp szerezd be Wylie Overstreet érdekes könyvét!
A Világtörténelem facebook-ra hangolva című könyv 2019-ben jelent meg Magyarországon a Panem Könyvek kiadásában. Már maga a borító is sejteti, hogy miről fog szólni: vicces, de mély tartalommal bíró Facebook bejegyzésekre számíthatunk kommentekkel ellátva. Wylie Overstreet stílusosan tárja elénk múltunkat és jelenünket egyaránt. Azoknak is érdemes elolvasni, akik kenik-vágják a történelmet, hisz egy-egy poén további kutakodásra, „kalandra” hívja őket. A színválasztás is tökéletesre sikeredett: visszaadja a közösségi média hangulatát. De lapozzunk is bele a könyvbe.
Rögtön az elején, az előszót olvasva több érdekes információt is megoszt velünk a szerző. Például tudtad, hogy ha a Facebook összes felhasználóját vesszük, akkor az a Föld teljes lakosságának közel az egyharmadát adná? De azt is megtudhatjuk, hogy a Facebook látogatottsága magasan a Google-é fölött van, vagy éppen azt, hogy a szerzőt dobta egy Tali nevű lány, és mintegy ezzel a könyvvel vág vissza neki, mondván: „EZT neked, Tali”. Ezután végigvesz egy sor fontosabb történelmi személyt és a lehetséges posztjaikat – természetesen ezeket is humorosan. Mi lett volna, „ha Patton becsekkol Észak-Afrikából, hogy mindenki orra alá dörgölje, milyen jól is telik a nyaralása”? Ehhez hasonló kérdésekre találhatsz választ a kötetben.
Az első fejezetben a világuniverzum létrejöttének lehetünk tanúi, majd utána az emberiség történetének egy-egy szeletét ismerhetjük meg, mint A csodák korát, mely Jézusról és tetteiről szól, vagy épp Az ostobaság korát, azaz napjainkat. Minden ilyen rész elején egy kis korképet kaphatunk a szerzőtől, ami nem csupán megalapozza az adott éra sajátosságait, hanem egyfajta folyamatosságot is ad azzal, hogy összekapcsolja az előtte elhangzottakkal, mintha az előző gondolatfolyamatának a fonalát venné fel, ahol abbahagyta. Természetesen itt is mindezt viccesen tálalva. Az Ipari forradalom fejezetnél például ez olvasható:
„A heti 140 óra munka akkoriban móka és kacagás volt, minden téren segítséget nyújtva a munkásoknak. Ingyen kötszer volt igénybe vehető a gépek lenyeste ujjakra, a holtak bármikor vehettek ki betegszabadságot, és még a vajúdó asszonyoknak is engedélyeztek tizenöt percnyi szünetet, míg a gyártósor mellett megszülték és megtörölgették újszülött gyerekeiket”.
Wylie Overstreet zseniálisan elegyíti az iróniát a sötét valósággal végig a könyvben. Soha nem érezni őket tolakodónak, legfeljebb néha erőltetettnek – de ez persze emberfüggő, hogy ki mit tart annak. Sokszor a történelem olyan érzékeny pontjaihoz is remekül nyúl hozzá, mint a holokauszt, vagy épp a melegházasság. De nézzünk is meg egy részletet alaposabban.
Az általam kiemelt rész a Reneszánsz nevet viselő fejezetből való, annak is a legelső három oldalából. Ez a rész egyfajta paródiája a keresztes hadjáratoknak – bár ezek nem a reneszánsz idején történtek, de ezzel is érzékelteti az író a két kor ellentétét – és a pápai hatalomnak. Direkt nem nevezi meg az egyházfőt, aki regnálása idején zajlott a III. keresztes hadjárat, hisz ezzel nem azt az egy személyt szeretné felelősévé tenni, hanem az összes olyan Szentatyát, akik hadjáratokat vezényeltek a Szentföldre. Jól érzékelteti az értelmetlen hadi vállalkozásokat Oroszlánszívű Richárd reflektálásaival a pápai üzenetekre. Ilyen az, amikor megkérdőjelezi, hogy minek kell nekik egy sima sivatag, mire az egyházfő csak annyit tud válaszolni: „melyik részét nem érted a SZENTnek?”. Ez jól mutatja, hogy egy-egy szervezet, mozgalom vagy irányzat sokszor olyan értelmetlen dolgokra kéri a követőit, amit ő se tud megmagyarázni, csupán dogmatikus válaszokat tud adni. De itt nem áll meg a játék; miután a pápa adminná teszi az angol uralkodót a Keresztes hadjárat eseményben, az megváltoztatja annak nevét „Valami értelmetlen hitvitára”, ezzel mintegy összefoglalva a vállalkozás valódi okait. No meg nem maradthat el a pápai süveg kifigurázása sem, melyet egy szamárfüles sapkához hasonlítanak a muszlimok és maga Oroszlánszívű Richárd is.
A végén pedig egy összefoglalás található, amiben elbúcsúzik tőlünk a szerző. Kifejezi a reményeit arra nézve, hogy a jövőben békéssé válik az élet a Földön, a nagyvezetők megegyeznek egymással, és leveszik a kezüket „a Nagy Piros Gombról”. Hogy erősítse a személyes kapcsolatát az olvasóval, még egy személyes történetet is beleszőtt a haverjával, mintha mi se lenne természetesebb számára, minthogy ezt megossza velünk, a tőle megszokott humorral:
„Elköszönök tőled, kedves olvasóm, mert Brandon haverom már hív, hogy végre sorra kerültünk a pultnál a kocsmában, szóval tegyem le a laptopot, és hozzak neki egy sört, de ne túl sötétet vagy világosat, ja, és valami nasit is, sült sajtot vagy hagymakarikát, ha tartanak itt egyáltalán, mert ma még nem evett semmit és nem akar éhgyomorra inni, hiszen vezetnie kell ma”.
Na de ejtsünk egy kis szót magáról az alkotóról is. Wylie Overstreet bár könyve miatt hatalmas népszerűségre tett szert, saját weblapján ez inkább csak mellékes szerepet kapott. Wylie csillagászattal foglalkozik, többek közt nevéhez köthető az A New View of the Moon 2018-as rövidfilm és a To Scale: The Solar System. Azt kutatja filmjeiben, miként hat a kozmosz a civilizációnkra és saját magunkra. Szerinte ennek ismerete a jövőnk kulcsa, melynek sorsa rajtunk múlik, hogyan ápoljuk és gondozzuk.
Számomra hatalmas élmény volt először a kezembe venni a könyvet. Mint leendő történelemtanár, megláttam benne a lehetőséget, hogy a jövőben hasonló formában adjam át a tudást a diákok számára különböző kreatív megoldásokkal. Persze nem csak ezért tetszik a kötet; a maga humorával képes nap mint nap mosolyt csalni az arcomra, az érdekes történetek pedig alaposabb utánajárásra sarkallnak, így egyfajta önfejlesztésre is alkalmas lehet a Világtörténelem facebook-ra hangolva.
Ha felkeltette érdeklődésedet a könyv, de még bizonytalan vagy benne, hogy megvedd-e, akkor bátran keresd fel a moly.hu weboldalát, ahol a főbb információk mellett olvasói kritikákat is találhatsz, melyeket hozzád hasonló, átlagemberek írtak. Továbbá különböző könyvesboltok árajánlatai közül válogathatsz kényelmesen, valamint az oldal tagjai is ide teszik fel már megunt könyveiket eladásra.
Szerző: Hengszter Norbert
Kiemelt kép: cloudfront.net