Április 16., Hétfő
BIZÁNC ÉS A NYUGAT VI.
Április 16. és 19. között ismét, immár hatodik alkalommal rendez konferenciát Byzanz und das Abendland címmel az ELTE Eötvös József Collegium. Az esemény, melynek első részét a Collegium francia kapcsolatainak megfelelően a francia nyelvű középkori irodalomnak, kultúrának, illetve bizantinológiai témáknak szentelnek, egy, a Collegiumban működő oktató- és kutatócsoport, a Byzantium Központ által kerül megszervezésre.
A rendezvényt Éric Fournier, Franciaország nagykövete, Fréderic Rauser, a budapesti Francia Intézet igazgatója, valamint Borhy László, az ELTE rektora nyitják meg.
A konferencián számos külföldi előadó mellett a szakkollégista hallgatóknak is lehetősége nyílik a bemutatkozásra, illetve kutatási témájuk bemutatására.
További információ és részletes program a konferencia programfüzetében.
Időpont: 2018. április 16–19.
Helyszín: ELTE Eötvös Collegium Nagyterem (1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)
Április 18., Szerda
A NÁRCIZMUS: ÁTOK VAGY ÁLDÁS?
Folytatódik a Magyar Pszichológiai Társaság Pszichiátriáról mindenkinek című előadássorozata. A soron következő előadó Bokor László pszichiáter, előadásának címe: A nárcizmus: átok vagy áldás?
A nárcizmus szót rendszerint negatív jelentéssel használjuk a közbeszédben és a pszicho-szakmában egyaránt. Sérülést követően kialakuló vonások halmazáról van szó, amelyeket elsősorban az önbecsülés ismételt összeomlása, majd túlkompenzálása alakít. Ennek során további sérüléseket okozhatunk magunknak, másoknak, gyerekünknek, közösségünknek, társadalmunknak, így transzgenerációs folyamatot alkothat. Ugyanakkor mások nárcizmusa saját nárcisztikus vonásainkon keresztül okozhat nehézséget számunkra. A nárcizmus fogalma a modern pszichoanalízisben fejlődésünk egyéni és társas szintű viszontagságait fejezi ki.
Bokor László előadásában ezekről az egyéni és társas szintű viszontagságokról hallhatnak az érdeklődők.
Időpont: 2018. április 18. 18.00
Helyszín: ELTE PPK (1075 Budapest Kazinczy u. 23–27.) Aula
ÁLLÁSVADÁSZAT A KÉSŐ RÓMAI KÖZSZOLGÁLATBAN
A Római Jogi Tudományos Diákkör szervezésében Kelemen Miklós Állásvadászat a késő római közszolgálatban címmel tart előadást április 18-án.
Kelemen Miklós az ELTE ÁJK Római Jogi- és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszék oktatója. Összehasonlító jogtörténettel, összehasonlító igazságszolgáltatás- és közigazgatás-történettel foglalkozik, érdekli a római-bizánci kormányzattörténet, a közszolgálati jogtörténet, az igazgatástörténet.
A rendezvény oldala: facebook.com
Időpont: 2018. április 18. 18:00–19:00
Helyszín: ELTE ÁJK (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3., félem. 101.)
Április 19., Csütörtök
FIZIKUSKÉNT AZ ANTARKTISZON
A Köztünk élő tudósok előadássorozat következő meghívottja Jurányi Zsófia, aki egy kutatócsoport tagjaként két évig dolgozott az Antarktiszon.
Jurányi Zsófia 2006-ban végzett légkörfizikusként az ELTE TTK-n, doktoriját a zürichi műegyetemen szerezte. 2016-ban lett tagja annak a német kutatócsoportnak, mellyel összesen 14 hónapot töltött a kietlen jégmezőkön. A kutatóbázis a Déli-sarktól mintegy 2000 kilométerre, a kontinens partján, az Ekström selfjégen, körülbelül a 70. szélességi körön található.
„2016 decembere és 2018 februárja között az Antarktiszon lakhattam. Azon a kontinensen, aminek állandó lakossága nincs, csupán kutatóállomások személyzete tölthet el hosszabb időt rajta. E kevés szerencsés emberen kívül a hallgatóság is bepillantást nyerhet majd ebbe a különleges, csodálatos, jégbefagyott világba az előadás során.”
Jurányi Zsófia vetítéssel egybekötött élménybeszámolójára a belépés ingyenes, és minden érdeklődőt szeretettel várnak.
További információ az esemény facebook oldalán.
Időpont: 2018. április 19. 16:30–17:30
Helyszín: ELTE TTK Fizika Könyvtár (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.133.)