Tél közepén nem túl aktuális ez a kérdés… lassan reméljük, újra érezhetjük majd a frissen nyírt fű illatát. Habár füvet nyírni nem mindenki szeret, de garantáltan mindenki ismeri azt a jellegzetes illatot, amivel a növény valójában kommunikálni próbál.
A növényekről megtanultuk, hogy fotoszintetizálnak, és szinte csak úgy vannak magukban, helyváltoztatásra vagy kommunikálásra ugyanis képtelenek. Vagy mégsem?
Egy német tudóscsoport kimutatta, hogy a növények is tudnak félni, akár az emberek. A fűnyíráskor érzett illat a növény segélykiáltásának a kipárolgása. Tehát egy kommunikációs eszköz, a közelben levő rovaroknak, akik esetleg megmenthetik a növényt. Ezt jelenséget egy vadon növő dohánycserje vizsgálatakor fedezték fel. A zöld levelek illékony anyagai (green leaf volatiles, GLV) különleges összetételűek, mert ha a növényt megtámadták a dohányszender hernyói, az illékony anyagok riasztották a közeli ragadozó bogarakat, amik felfalták a hernyókat.
Ám ez nem egy tudatos folyamat, az anyagot a hernyók emésztőnedvei választották ki a növényből. A GLV kipárolgása pedig vonzza azokat a poloskákat, amik a hernyókkal és a lárváikkal táplálkoznak.
A kísérlet során a kutatók megpróbálták ezt a jelenséget reprodukálni és ugyanez a hatás érvényesül fűnyíráskor is.
Forrás: index
Kép:www.lawncaredenver.co, www.colourbox.com