Olvasni jó! Többek között szórakozást jelent, informálódunk, kulturálódunk, bővítjük a látókörünket, tér-és idő korlátain kívülre helyez minket. Na de más előnyei is vannak: azok, akik sok regényt olvasnak sokkal nyitottabban gondolkodnak, kevésbé van szükségük bizonyos témákban a leegyszerűsítésekre, és jobb döntéseket is hoznak.
A University of Toronto-n három kutató száz hallgatóval végzett erre egy kísérletet. A fiatalok egyik fele egy tanulmányt olvasott, míg a másik része pedig egy elbeszélést. Az elolvasást követően megmérték, hogy mennyire igazak rájuk bizonyos állítások, például „nem szeretem a bizonytalan helyzeteket”, vagy „nem szeretem az olyan kérdéseket, amikre többféle válasz is adható”.
Ezek után a konzekvencia az volt, hogy akik a fiktív történeteket olvasták, sokkal kevésbé érezték szükségét az egyértelműségnek, és jobban el tudták fogadni a bizonytalanságot, mint azok, akik a tanulmányokat olvasták.
A három kutató szerint a humán tárgyakat nem érdemes elhanyagolni, mivel ezek növelhetik az emberi éleslátást, és szélesíthetik a látókörüket.
Ha kedvet kaptál te is olvasni, akkor az origo.hu összegyűjtötte a tavalyi év legnépszerűbb regényeit:
– Lawrence Block: Sírok között
– Jo Nesbo: Vér a havon
– Donna Tartt: A titkos történet
– Nényei Pál: Az irodalom visszavág
– J. D. Salinger: Rozsban a fogó
– Hazai Attila: A maximalista
– Jonas T. Bengtsson: Mint senki más
– David Vann: Akvárium
– Csurgó Csaba: Kukoricza
-Michel Houellebecq: Behódolás
A teljes cikket egyébként itt találjátok.
Tehát ne feledjétek, olvasni nem csak jó, de hasznos is!
Forrás: Eduline
Kép: http://www2.palomar.edu/, blog.prepscholar.com