Hosszú haj, rövid ész. Méretes agy, nagyobb ész? A tudomány ismét nagy felfedezést tett: van összefüggés az agy mérete és az intelligencia között. Ám ez a megállapítás csak állatokra igaz, minél nagyobb a ragadozók agya, annál okosabbak.
Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent egyik tanulmány alátámasztotta azt a hipotézist, miszerint a nagyobb agyméretű állatok intelligensebbek.
Kilenc egyesült államokbeli állatkertet kerestek fel, és ezekben 39 ragadozófaj összesen 140 egyedét (például jegesmedvét, sarki rókát, tigrist, folyami vidrát, farkast, hópárducot) állították valamilyen új problémamegoldó feladat elé. A kísérletben résztvevő állatoknak egy dobozt kellett kinyitniuk, amire harminc perc állt rendelkezésükre. A feladat az volt, hogy kivegyék az ennivalót a csapszeges kallantyúval lezárt fémdobozból. A kis pandáknak például bambuszt, a hópárducnak hússzeletet kellett megszereznie.
A vizsgálatban összesen az állatok 35 százalékának sikerült megoldani a feladatot. A legokosabbnak a medvék tűntek, ők 70 százalékos teljesítménnyel dolgoztak, viszont például a szurikáták egyikének sem sikerült kinyitni a dobozt.
Kay Holekamp, a Michigani Állami Egyetem integratív biológusa, a tanulmány egyik szerzője elmondása szerint a kutatás „… az agyméret és a problémamegoldó képesség kapcsolatát vizsgáló új és alapos kísérleti tesztet képvisel, ahol ragadozó emlősöket használtunk kísérleti alanyokként” . A kísérleteik alapján „…a nagyobb agy valóban javítja az állat azon képességét, hogy olyan problémát oldjon meg, amellyel sosem találkozott korábban.”
Benson-Amram, a kutatás egy másik résztvevője pedig így nyilatkozott: „Ez a tanulmány ritka bepillantást enged a ragadozók problémamegoldásába, és az eredmények jelentős mértékben alátámasztják azt az állítást, hogy az agyméret tükrözi az állat problémamegoldó képességét. Egyúttal bővíti a tudásunkat arról, miért alakult ki nagyobb agy az egyes fajoknál az evolúció folyamán”.
Forrás: origo
Kép: origo,www.techandfacts.com , www.nwf.org