A korábbi évekhez hasonlóan idén is felvételt hirdet az ELTE Angelusz Róbert Társadalomtudományi Szakkollégium (ARTSZ). A felvételi szervezői a kollégium tagjai, és minden olyan hallgató jelentkezését várják, akik magyar felsőoktatási intézményben folytatnak tanulmányokat és érdeklődnek a társadalomtudományok iránt.
A háromfordulós felvételi eljárás egy írásbeli szakaszból, egy táborból és egy szóbeliből áll.
1. Írásbeli forduló
Az írásbeli során egy felvételi kérdőívet kell kitöltenetek, mely elsősorban nem a tárgyi tudásotokat méri fel, hanem inkább a gondolkodásmódotokról, problémaérzékelésetekről, önreflexiótokról, továbbá érvelő készségetekről kíván információt szerezni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy 1,5 óra elegendő szokott lenni a kitöltésére. A kitöltés és a leadás is elektronikus úton zajlik. A kérdőívet ide kattintva, a szakkollégium honlapjáról érhetitek el, és 2022. április 22. (péntek) éjfélig kell visszaküldenetek az angeluszfelveteli2022@gmail.com ímélcímre. Ugyanezen a címen tudjátok keresni esetleges kérdéseitekkel a kollégium egyik tagját, Bata Emesét is, aki örömmel válaszol és segít nektek!
2. Felvételi tábor
Amennyiben sikerül túljutnotok az írásbeli fordulón, a szervezők egy felvételi táborba fognak meghívni titeket, mely 2022. április 30 – május 1. között kerül megrendezésre Leányfalun. A további részleteket a kiértesítő levélben kapjátok majd meg. A tábor a felvételinek azon fordulója, melynek során ti ismerhetitek meg az ARTSZ-ot és tagjait, valamint a többi felvételizőt. Szórakoztató, gyakran társadalmi problémákra reflektáló játékokban vehettek részt a tagsággal és felvételiző társaitokkal együtt. Emellett pedig olyan irányított beszélgetésekbe is bekapcsolódhattok, melyek keretein belül képet kaphattok a Szakkollégium operatív működéséről, és így benyomást szerezhettek arról is, hogy hogyan tudnátok munkátokkal hozzájárulni e közösség működéséhez. Mivel a tábor a felvételi procedúra része, így a részvétel minden meghívott felvételizőnek kötelező! Az esetleges távolmaradásról mindenképpen értesíteni kell a szervezőket a megadott ímélcímen, és meg is kell indokolni azt.
3. Szóbeli forduló
A tábor után május 2-ig ímélben fogtok értesítést kapni arról, hogy továbbjutottatok-e az utolsó, azaz a szóbeli fordulóra. Ennek helyszíne az ARTSZ-nak is otthont adó ELTE Nándorfejérvári úti Kollégiuma (Nándorfejérvári út 13., 1117), időpontja pedig 2022. május 3–5. A szervezők már korábban, a tábor alatt igyekeznek mindenkivel egyeztetni, hogy ezen az időintervallumon belül mikor lenne a legideálisabb számotokra a szóbeli. Ez azért is fontos, mert ez a forduló már kifejezetten rólatok szól, ekkor ugyanis a felvételiztetők, a Szakkollégium tagsága ismer meg titeket. Személyesen, az ARTSZ falai közt fognak veletek beszélgetni az írásbeli forduló és a tábor során szerzett élményeitekről, tapasztalataitokról, további szakkollégiumi és tanulmányi terveitekről, valamint itt is számíthattok néhány elgondolkodtató kérdésre. Ekkor sem a tárgyi tudás felmérése lesz a leghangsúlyosabb, de ha valamely tudományos vagy szépirodalomi olvasmányélményetek is felmerül bennetek egy-egy kérdés kapcsán és relevánsnak érzitek az elhangzottak tekintetében, a felvételizetők mindenképp bátorítanak arra, hogy bemutassátok ezeket is. A szóbelin mindemellett természetesen ti is kérdezhettek a szakkollégiumi tagoktól, hogy jobban megismerkedhessetek velük és rajtuk keresztül az Angelusszal, azaz a leendő közösségetekkel.
A szóbeli fordulót követően pedig pár napon belül már visszajelzést is kaphattok a felvételi eredményéről.
És hogy mégis miért érdemes jelentkeznetek az ARTSZ-ba? Ezt a legjobban egy jelenlegi szakkollégista tudja megosztani veletek! Ezúttal Sarnyai Benedek gyűjtötte össze nektek az okokat, melyek listáját az alábbiakban olvashatjátok:
„– Mert a szakkollégiumi közeg rendkívül motiváló. Olyan társakkal találkozhatsz, akik szintén elkötelezettek a társadalomtudományok és társadalmi problémák iránt.
– Mert sokszínű a közeg. Sokféle emberrel találkozhattok itt, sokféle érdeklődéssel. Az aktív tagságban jelenleg található pl. orientalisztikás, nemzetközi tanulmányos, survey statisztikás és pszichológia szakos is. Ami összeköti a közösséget, az a társadalmi kérdésekkel kapcsolatos érdeklődés.
– Szakkollégistáink kiemelkedő tanulmányi és kutatási eredményeket tudnak felmutatni: sikeresen szerepelnek a tanulmányi versenyeken és ösztöndíjpályázatokon. Az ELTE Társadalomtudományi Karának kari TDK-járól rendszeresen hozunk el kiemelkedő helyezéseket (a legutóbbi négy kari TDK-n mindig volt első helyezett szakkollégistánk). Az ösztöndíjpályázatoknál szintén említést érdemel, hogy az utóbbi hat évben mindig volt a Társadalomtudományi Karon olyan kollégistánk, aki Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjban részesült.
– Mert beleláthatsz a szakmai munkába. Jelenleg a kollégiumban több kutatás folyik, Falukutatás-projektben mélyinterjúk készülnek a vidéki életről, illetve idéntől a Bagázs Közhasznú Egyesülettel együttműködésben elindul egy magyarországi cigánysággal foglalkozó kutatásunk is. Ezekbe lehet csatlakozni is, kipróbálni magad terepen, látni, hogy az órákon túl miből áll a társadalomtudományi munka. Az itt gyűjtött adatokat később akár saját kutatásra is felhasználhatod akár szakdolgozathoz, akár OTDK-hoz, de a kutatásban végzett munka szakmai gyakorlatként is elszámolható.
– Az egyetemi kurzusok mellett is képezheted magad. A szakkollégium az egyetemi tanterven túl szervez kurzusokat. A kurzusok ötletgazdái és a szervezői is kollégisták. Te is hozhatod a saját kurzusötleted vagy szervezhetsz kurzust. Ez a rendszer megfelelő akár a meglévő tárgyi tudás mélyítésére, de akár új képességek elsajátítására is (pl. e félévben van R-programnyelvvel foglalkozó kurzusa a szakkollégiumnak, ez a szociológia szakos kollégistáknak sokszor új tudást jelent, amely pl. internetes szövegek elemzésére rendkívül hasznos). Az itt elvégzett kurzusok nem számítanak az egyetemi kreditek közé.
– Hasznos az önéletrajzban és az ösztöndíjpályázatoknál. Egy szakkollégiumi időszak, ha a kutatói pályát is fontolgatod, kétségkívül jól fest a CV-ben. Emellett például Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjnál (korábban: Köztársasági Ösztöndíj) a szakkollégiumi tagság önmagában 2 pontot ér, ha közösségi tevékenységet is végzel (pl. a szakkollégium bizottságainak munkájában), az szintúgy további pontszámokat ér.
– Kapcsolati háló építése. Itt sok olyan emberrel találkozhatsz, akik ilyen-olyan módon a társadalomtudományokkal akarnak a munka világában is foglalkozni, ezért itt hasznos és jó kapcsolatokat tudsz kötni velük. Több korábbi szakkollégista most az ELTE Társadalomtudományi Karán is vállal oktatói tevékenységet, illetve elismert kutatóintézeteknél dolgozik.
– Egy bázisdemokratikus közösség. A szakkollégium működését is a szakkollégisták szervezik. Ez különböző bizottságokban történik (pl. gazdasági ügyekre van Gazdasági Bizottság, kurzus- és szakmai ügyek szervezésére Szakmai Bizottság stb.). A döntéshozó szerv egyébként a Kerekasztal, ez egyfajta „kollégiumi parlament”, ahol mindenki szabadon hozzászólhat bármilyen kérdéshez.
– Segítség a tanulmányokhoz. Ha esetleg elakadnál valamilyen szakmai, adminisztratív kérdésben, vagy nem értesz valamit, amit valamelyik órán tanultál, itt biztos találsz segítséget a szakkollégista társaid közt.”
Ezek után már csak egy dolgotok maradt: jelentkezni az ELTE Angelusz Róbert Társadalomtudományi Szakkollégiumba!
További információkért kövessétek az ARTSZ Facebook-oldalát és mindenképp nézzétek meg a honlapjukat is!
Sikeres felvételit kívánunk!
A kiemelt kép forrása a szakkollégium honlapja.