Ha belekezdtetek az ünnepi kilók ledolgozásába, akkor remélhetőleg éreztetek izomlázat is. Na, de mi is az izomláz? Mitől alakul ki? Mit lehet ellene tenni? Sok helyről sokat hallottunk a megelőzéséről és a kezeléséről, de könnyen lehet, hogy azok nagy része téves információ, így nem árt tisztába tenni ezt a témakört.
Több évtizeden keresztül az volt az uralkodó nézet, hogy az izomláz kialakulásáért az anaerob (oxigénhiányos) környezetben keletkező tejsav a felelős. A folyamat lényege, hogy elegendő oxigén nélkül a tápanyag kedvezőtlen módon kerül lebontásra, így tejsav keletkezik, ami napokig szúrós, fájó érzetet okoz a megdolgozott izomban. Ez a felfogás két ponton sántít. Izomláz sokkal gyakrabban jelentkezik hobbi sportolóknál, mint élsportolóknál, noha tejsav minden anaerob, erős megterheléssel járó mozgásforma után keletkezik. Ezenkívül a tejsav felezési ideje 20 perc. Ennyi idő alatt a megtermelt mennyiség fele felszívódik, izomlázat viszont napokkal később is elég erősen érezhetünk.
Ha a fentieket figyelembe vesszük, nyilvánvaló, hogy más is szerepet játszik az akaratlagos mozgást végző izmoknál jelentkező fájdalomnál. A legújabb kutatások szerint a nagy megterhelésnek kitett izmokban mikrosérülések, repedések keletkeznek, melyeken keresztül víz áramlik a szövetbe, ödéma alakul ki, mely feszíti az izmot. Ráadásul az izomsejtekből felszabaduló kalcium és a gyulladásban résztvevő, helyszínre áramló fehérvérsejtek által termelt anyagok ingerlik a fájdalomreceptorokat.
A megelőzés egyik legfontosabb eleme a sokat emlegetett, alapos bemelegítés, a fokozatosan felépített edzés és terhelés. A nyújtásnak és a levezetésnek szintén hangsúlyos szerepet kell kapnia egy megfelelően felépített edzésprogramban, ugyanis ezzel elősegítjük a tejsav vérkeringéssel való elszállítását. Edzés közben ügyelni kell az ásványi anyagok (kalcium, magnézium) pótlására, ezek segítik az izommunkát. A tévhitekkel ellentétben NEM az energiaitalok alkalmasak erre, hanem a különböző izotóniás sportitalok. (Ezek akár házilag is elkészíthetőek, csupán egy 100%-os, multivitaminos gyümölcslevet kell fele-fele arányban vízzel hígítani, majd egy csipetnyi sót hozzáadni.)
A kezelés leghatékonyabb módszere, ha az adott terület vérkeringését fokozzuk, ezzel elősegítjük a tejsav bontását és a mikrosérülések gyógyulását. Ezt elérhetjük meleg vizes borogatással, hideg-meleg zuhany váltogatásával vagy szaunázással is, mivel a meleg növeli az izmok vérbőségét. A különböző sportkrémek pozitív hatásai mellett sem szabad szó nélkül elmenni, mivel ezek a gyógynövény adalékoknak köszönhetően gyulladáscsökkentő és regeneráló hatást is kifejtenek. A mozgást nem szabad teljesen feladni, de mindenképp ügyelni kell az egyenletes és kíméletes terhelésre.
Fotó: doctortipster.com