Országos Példakép programot indít az ELTE karrierközpontja, amelynek célja, hogy az egyetemi, főiskolai hallgatók elismert szakemberek kalauzolásával tét nélkül betekintést nyerhessenek választott szakmájukba vagy álommunkahelyükre.
A Példakép program egy ún. „job shadowing” program, melynek lényege, hogy az érdeklődő árnyékul szegődik egy tapasztalt emberhez, és követi a munkájában egy napig – mondta el Agárdi Krisztina, az ELTE Karrierközpont munkaerőpiaci kapcsolattartója. A program keretében a választott példaképek megosztják egy munkanapjukat a hallgatókkal, beszélnek nekik munkájukról, karrierjükről, megbeszélésekre viszik őket és bevezetik az adott szervezet életébe. Az egy munkanap csak elsőre tűnik kevésnek: ennyi idő alatt is kiderül, hogy milyen a környezet, milyen emberek dolgoznak ott, hogyan beszélnek egymással, milyen helyeken ebédelnek, mennyit kell angolul beszélniük, van-e teakonyha és hasonlók. Kiderül az is, hogy milyen munkatempóra lehet számítani az adott cégnél, és milyen készségekre van szükség a munkavégzéshez.
Magyarországon a karriermenedzsment még gyerekcipőben jár, és nagyon sokan úgy kerülnek be az egyetemre, hogy nem tudják, pontosan mihez kezdhetnek a diplomájukkal. „Mindig egyszerűbb valamit megmutatni, mint kétszáz szóval elmondani” – hangsúlyozza Krisztina. Véleménye szerint akár egy fél nap egy „igazi” munkahelyen életre szóló karrierdöntéseket is eredményezhet.
Jelenleg 60 körül van a példaképek száma, olyan cégektől, mint az MTI, a MOL, a Prezi, a Ustream, a Magyar Telekom, a Digi Sport, az IBM ISSC, de akad biológuskutató, színházalapító és bölcsődevezető is. Minden „példakép” nagyon pozitívan reagált a megkeresésre és ajánlotta fel egy munkanapját. „A Prezinél például egy embert megkerestünk, ő szólt a kollégáinak, és jöttek még heten, az Ustream pedig önként jelentkezett” – meséli Krisztina.
A cégeknek ez egy jó lehetőség az „employer branding”-re, könnyedén meg tudják mutatni a potenciális munkavállalóiknak, hogy érdemes náluk dolgozni. Ráadásul tehetséges fiatalokkal kerülhetnek kapcsolatba, akik a jövőben akár gyakornokai, munkavállalói is lehetnek az adott cégnek.
A Példakép program a Karrierközpont Virtuális Állásbörzéjének segítségével valósul meg. A Virtuális Állásbörze négy éve működik, melyen könnyedén végig lehet nézni néhány kattintással a börze standjait, és akár chatelni a cég hr-eseivel. Az online szolgáltatás segítségével az önéletrajzunkat is frissíthetjük, és egyből le is adhatjuk, ha találunk egy jó ajánlatot.
A programba az ország bármely egyeteméről vagy főiskolájáról lehet jelentkezni, az ELTE hallgatói az elbírálásnál előnyben részesülnek. A hallgatók április 30-ig jelentkezhetnek a Karrierközpontnál a választott példaképhez, motivációs levéllel vagy videóval. A pályázatok eredményeit május 6. és 8. között, az ELTE Virtuális Állásbörzéjén hirdetik ki.
Kép: mmonline.hu