Sokunkban felmerülhet a kérdés, hogy vajon az olimpiára előkészített és felépített nagyszerű csarnokok és pályák élete miként alakul az ötkarikás játékok lezajlása után. Két nyári, egy téli olimpia, három-három fotó: bemutatjuk Athén, Peking, és Szarajevó épületeit, melyek sok szép emléket őriznek.
SZARAJEVÓ, 1984
A világ legjobb sportolói 1984 telén küzdhettek meg újra egymással az akkori Jugoszlávia területén, miután a nyugati hatalmak az 1980-as (Moszkva), míg Oroszország a ’84-es (Los Angeles) olimpián bojkottálták. Szarajevó több olimpiai hegye később csaták helyszínévé vált az 1992-95 között lezajlott bosnyák háború során, mely több mint százezer életet követelt. Az Igman hegy két lesikló pályáját később nem is használták, azonban szürreális háttérként szolgált az Egyesült Nemzetek fegyveres átvonulásánál.
ATHÉN, 2004
Tizenkét éve Athénban rendezték az olimpiai játékokat, ahonnan kis hazánk sportolói nyolc aranyéremmel tértek haza. A rendezvény körülbelül 9 milliárd euróba került, a legtöbb helyszínt kifejezetten az olimpiára építették fel. Ezekhez nagyrészt a játékok óta senki nem nyúlt, és lassan hasonlítanak a görög főváros többi híres romjára. A gazdasági válság a balkán-félszigeti országot eléggé érzékenyen érintette, így az olimpiai épületek maradványainak üzenete egyértelmű: csak olyan város (és állam) vágjon bele ekkora vállalkozásba, amelynek van pár felesleges, másra fel nem használható milliárdja.
PEKING, 2008
“Egy világ, egy álom” – hangzott a kettővel ez előtti nyári olimpia mottója. A pekingi játékok költségvetése 43 milliárd dollár volt, mely csaknem négyszerese az Athénban rendezett olimpia költségeinek. Sportlétesítményből és edzőközpontból összesen 78-at építettek fel 7 év alatt – előbbiből 19-et, utóbbiból 59-et, emellett tizenhárom stadiont teljesen renováltak az építkezésekre szánt 1,8 milliárd dollárból. A “Madárfészek” fantázianéven híressé vált Nemzeti Stadion felépítése vitte el a legtöbb pénzt, mely félmilliárd dollárba került.
Források, képek: huffingtonpost.com, 444.hu, life.hu, citylab.com, businessinsider.com, cbsnews.com