Társadalmi felelősségvállalás. Egy kifejezés, amelyről mindannyian tudjuk, mennyire fontos, és nagyjából arról is van egy képünk, hogy milyen területeket érint, mégis nehéz olyan fórumot találni, ahol minél szélesebb körben tájékozódhatunk a témához tartozó kérdésekről. Ezt a hiányt hivatott pótolni a Dear Society program, amely nemrég indult el, és a legkülönfélébb társadalmi problémákat gyűjti egy helyre, miközben elhivatott és etikus fiatal újságírók tevékenységét segíti. A projekt egyik vezetőjével, Szakszon Rékával beszélgettünk.
A Dear Society első ránézésre egyszerű online folyóiratnak tűnik, de a honlap szerint inkább programnak kéne nevezni. Pontosan mi ez a kezdeményezés?
A Dear Society egyszerre egy képzés, egy szakmai gyakorlati lehetőség és egy online magazin. A programba bekerülő fiatalok párhuzamosan vehetnek részt média- és szociális érzékenyítési képzéseken és szerezhetnek újságírói gyakorlatot társadalmi témákban. A kéthetente tartott workshopok első felében újságírás alapozó képzést szerveztünk sajtóműfajokról, vizuális illusztrációkról, adatvédelemről, újságírói etikáról. A képzéssorozat második felvonásában, a szociális érzékenyítésre épülő alkalmakon pedig négy fontos társadalmi témába kaphatnak betekintést a fiatalok, az adott területről meghívott vendégelőadók segítségével. A résztvevők azonnal hasznosíthatják a képzésen tanultakat, és gyakorlatban is kipróbálhatják magukat: interjúznak, cikkeket írnak, képeket készítenek vagy gyűjtenek az írások illusztrálására. Erre a két pillérre, a képzésekre és a cikkírási gyakorlatra épül a Dear Society.
Mi a cél? Mit szeretnétek elérni a programmal?
Hangot szeretnénk adni azoknak, akik ritkán vagy soha nem hallatják a hangjukat, vagyis a marginalizált társadalmi csoportoknak. Az elsődleges célunk, hogy egy olyan, fiatalokból és civil szervezetekből álló közösséget hozzunk létre, amely a médianyilvánosság segítségével hívja fel a figyelmet a társadalmunkat érintő problémákra. A partnerszervezeteinknek és általuk a hátrányos helyzetű társadalmi csoportoknak lehetőséget adunk arra, hogy bemutatkozhassanak, nagyobb közönség ismerhesse meg a problémákat, amikkel szembesülnek, és az ezekre adott megoldási kísérleteket. A programban részt vevő egyetemistáknak, fiataloknak pedig lehetőséget biztosítunk a tanulásra, gyakorlatszerzésre egy támogató közegben. Egyre kevésbé találkozunk a magyar médiában olyan felületekkel, ahol dedikáltan társadalmi témákkal foglalkoznak – ezt az űrt is szeretnénk kicsit betölteni.
A honlapon négy főbb témát jelöltetek meg: a gyermekvédelmet, a fenntarthatóságot, a fogyatékossággal élők ügyét és a hajléktalanságot. Miért pont ezekre esett a választás?
A négy téma egyszerre áll a szociális érzékenyítő képzések fókuszában, valamint ebben a négy rovatban olvashatóak cikkek a honlapunkon. A Dear Society első félévében azért is ezekre a témákra esett a választásunk, mert úgy éreztük, hogy ez a négy terület kiemelten fontos, ha társadalmi kérdésekről, felelősségvállalásról, mindannyiunk jövőjéről szeretnénk beszélgetni. A gyermekjogok és az oktatás kérdései, a klímaváltozás és a fenntartható életmód, a fogyatékossággal élők integrálása, a hajléktalansághoz vezető út és a kiutak – ezek mind-mind olyan témák, amelyek mellett szerintünk nem lehet, nem érdemes lesütött szemmel elmenni. Emellett szerettünk volna változatos témákkal foglalkozni, hogy a cikkeket író fiatalok és az olvasók is minél szélesebb körben szerezhessenek információkat, és kiválaszthassák az őket leginkább érdeklő területeket.
Tervezitek a jövőben más olyan témával is bővíteni a profilotokat, amely a társadalmi felelősségvállaláshoz kötődik?
Az első négy téma kiválasztásánál sok minden kimaradt, például a női jogok, a menekültek vagy a szerfüggőség kérdése. A következő félévekben ezekkel az ügyekkel is szeretnénk foglalkozni, felkarolni őket.
A szervezet több partnerrel is együttműködik, akik elsősorban nem a sajtóban vannak jelen, sokkal inkább az utcán, iskolákban vagy szociális otthonokban. Hogyan lehet összehangolni ezeket a ti munkátokkal?
Az Utcajogász a Blaha Lujza téren nyújt jogi segítséget hajléktalan embereknek, az Igazgyöngy Alapítvány mélyszegénységben élő gyerekeknek és családoknak segít, a Fridays for Future a fenntartható jövőért tüntet – a Dear Society pedig próbál minél több helyen ott lenni a háttérben, kérdezni, közvetíteni, és végül leírni és közzétenni a látottakat, hallottakat. A civil szervezetekkel való együttműködésünkben éppen ez a szép, így tudjuk egymást segíteni. Kiemelt partnerünk a Kockacsoki csokoládémanufaktúra és társadalmi vállalkozás, akik autizmus spektrumzavarral élő emberekkel dolgoznak együtt – a KockaPont kávézójukban és közösségi terükben tartjuk a képzéseinket. Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy olyan partnerszervezetekkel működhetünk együtt, mint az SOS Gyermekfalvak, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány, a Down Alapítvány, a Messzelátó Egyesület és még sokan mások. Bízunk benne, hogy az oldalunkon megjelenő cikkekkel még több ember ismerheti meg a fontos munkát, amelyet ezek a civil szervezetek végeznek.
Mesélj kicsit a közös munkáról! Kik állnak a Dear Society mögött, hogyan szervezitek a csapat tevékenységét?
A szervezői csapatunk öt tagból áll, mindannyian különböző területekről érkeztünk: van köztünk jogász, szociális munkás, vizuális kommunikációs szakember, marketingfelelős, szerkesztő-újságíró. Februárban kezdtünk el dolgozni a programon: a rendszeres találkozóknak és a közös munkának köszönhetően az októberi programindulásra már egy szuper, összeszokott csapatként tudtunk együttműködni. Emellett őszre állt össze a Dear Society szerkesztősége is: a hattagú csapathoz futnak be a programon részt vevők cikkei, mindenkinek van 2-3 mentoráltja, akiknek segítenek a témaválasztásban, javítják az anyagaikat, segítik őket, ha valahol elakadnának.
A projekt a Menetszél Egyesülethez tartozik, amely korábban elsősorban a hátrányos helyzetű gyermekek oktatását tűzte ki céljának. Hogyan jött az ötlet, hogy az egyesület mostantól online folyóirat formájában is megnyilvánuljon?
Az egyesület életében mindig is fontos volt, hogy a programjainkról cikkek szülessenek, és így minél több emberhez eljussunk. Régóta terveztük már, hogy a korrepetáló programok és kerekasztal-beszélgetések mellett elinduljunk egy újabb irányba, és létrehozzunk egy önkéntes médiaprogramot. Most jött el ennek az ideje.
A Dear Society biztosan sok szociálisan érzékeny fiatalt érdekel már most is. Hogyan lehet hozzátok csatlakozni, és mit vállal az, aki jelentkezik a csapatba?
A programot az egyetemi félévekhez illeszkedve hirdetjük meg, a következő jelentkezési időszak januárban lesz. A jelentkezőknek egy online kérdőív formájában kell a motivációjukkal kapcsolatos kérdésekre válaszolniuk, valamint mindenkitől kérünk egy cikket, ehhez kapcsolódó javasolt illusztrációt és további témaötleteket – természetesen valamilyen társadalmi területről. Ezek alapján döntjük el, hogy ki kerülhet be a programba. A fiatalok kéthetente gyakorlatorientált, workshop jellegű oktatáson vesznek részt, emellett havonta egy cikket írnak meg. A januári jelentkezési időszakig (és persze utána is) reméljük, minél több emberhez eljutnak a Dear Society felületén publikált cikkeink, és ezáltal jobban rálátnak majd az őket körülvevő társadalmi kérdésekre és problémákra.
Ha felkeltettük az érdeklődésedet, a programról még több információt találhatsz a csapat honlapján, Facebook-oldalán és Instagram-profilján.
Fotók: Simay Dóra