Ne gondoljunk utazási irodákra és egyéb cégekre. Az ELTE mentor programja pont azt teszi lehetővé, hogy segítője és idegenvezetője legyél egy Magyarországon tanuló külföldinek.
Mit is jelent mentornak lenni?
A külügyes mentorrendszert az ESN ELTE (az Erasmus Student Network ELTE-s képviselete) szervezi a Budapestre utazó és itt tanuló külföldi – elsősorban Erasmusos – hallgatók támogatására. A mentor feladata a külföldi hallgatók fogadása és segítése, ha elvesznének az egyetemi bürokrácia útvesztőjében (például Erasmusos papírok, diákigazolvány intézése). Ezenkívül a mentorok részt vesznek a kari- és egyetemi ESN-programokon is. Míg korábban a karok elsősorban csak a saját külföldi hallgatóik számára rendeztek programokat, az utóbbi egy évben ezek helyét átvették az egyetemi szintű rendezvények, melyek lehetőséget biztosítanak arra, hogy az ELTE-re érkező külföldiek és a mentorrendszer tagjai egyaránt megismerhessék más karon tanuló hallgatótársaikat is.
További előnye a mentorkodásnak, hogy az Erasmus-pályázatok esetében is plusz pontszámot jelent, ha a pályázó mentor. Ezenkívül az ESN igény esetén igazolást állít ki mentorai számára önkéntes munka végzéséről is, de a mentorság kétségkívül legnagyobb előnye, hogy még csak az országot sem kell elhagynunk ahhoz, hogy anyanyelvi beszélőktől tanuljuk meg a legújabb szlenget és szerezzünk használható nyelvtudást. Az Erasmus-élményhez sem kell messzire mennünk, hiszen külföldiekkel lógni annyit jelent, mint egy turista szemével felfedezni Budapestet, vagy akár az egész országot.
– Számtalan kulturális programot kínálunk a külföldieknek – mondta Soproni Tamás, az ESN ELTE elnöke. – Ilyen például a filmklub, ahol magyar filmeket vetítünk angol felirattal, de gyakran szervezünk operalátogatást, illetve más színházi eseményeket is. Az Euro Dinner nevű programunkra a külföldi hallgatók elhozzák saját nemzetük legfontosabb étkeit, míg azok, akik az Ecseri úti bolhapiacra tett kirándulásunkon vesznek részt, megismerkedhetnek a pesti bolhapiacok sajátos világával is. Mindezek mellett mi szervezzük az egyetem legjobb bulijait is. Természetesen ezeken nem csak mentoraink és a külföldi hallgatók vehetnek részt – a rendezvények az egyetem minden polgára előtt nyitottak. Ha valaki kíváncsi a programjainkra, csatlakozzon a Facebookon létrehozott ESN ELTE csoportunkhoz, ahol mindig naprakész információk érhetők el rendezvényeinkről.
A külföldiekkel tett kirándulások, játékos vetélkedők, barbecue-partik és a mentortábor, mind-mind a mentorlét szerves részét képezik. Az idei őszi mentortábor október 12-e és 14-e között került megrendezésre Cegléden.
Hogy miért is érdemes részt venni ezen a programon, arról Benke Viktor mesélt, aki már második éve mentorkodik a TáTK-n:
– A mentortábor elsősorban csapatépítés és buli, még a gólyatábornál is jobb, ha szabad ilyet mondanom…Amikor legutóbb voltam, direkt úgy osztottak be, hogy ismerőssel ne kerüljek egy szobába, így nagyon sok új embert ismertem meg. A bulizás mellett persze a szakmai előadások és játékos vetélkedők is a program fontos részét képezik.
– A mentorkodásban pedig az a jó, hogy egyszerre építesz kapcsolatokat, fedezed fel Budapestet és eközben segítesz egy másik embernek. A tavalyi spanyol mentoráltammal a mai napig tartjuk a kapcsolatot, és a nyári szünetben kifejezetten hiányoztak a külföldiek és az ESN programjai. Alig vártam, hogy elkezdődjön a félév…
Ha ezek után kedvet kaptatok, itt van néhány praktikus információ a jelentkezéshez. Mivel a mentorjelentkezés karonként máshogy zajlik, a legegyszerűbb, ha írsz a kari főmentor e-mail címére (kar_rövidítése@elte.esn.hu, például btk@elte.esn.hu), és megkérdezed, mikor és miként csatlakozhatsz a csapathoz, de érdemes figyelemmel kísérni a kari honlapokat is ezzel kapcsolatban. Az idén lemaradók se bánkódjanak, hiszen – hogy az újonnan beérkező külföldiek se maradjanak mentor nélkül – a legtöbb karon az ESN minden félév elején újabb felvételit tart, így várhatóan 2013 februárjában is.
Noha a felvételi menete is karonként változik, elmondható, hogy mindenhol szerves része egy rövid szóbeli interjú, ahol a jelentkezők nyelvtudását is felmérik.
Szóval, aki szeret külföldiekkel lógni és idegen nyelvet tanulni, mindezt úgy, hogy közben jobbnál jobb programokon vesz részt, az ne habozzon, hanem jelentkezzen külügyi mentornak!