Bulizivatar vonul át a Szigeten

Rengeteg új fellépő az idei Szigetre!

Hirtelen mintegy negyedszáz zenekar és előadó neve látott most napvilágot az idei Sziget változatos kínálatából – három különböző színpadról. Köztük vannak már korábban bizonyított visszatérők és eddig itthon kevésbé ismert, de annál ígéretesebb produkciók. Sokszínű és izgalmas lesz a Sziget, az biztos – ezért is szeretjük –, idén augusztus 5-12 között.

 

„A Sziget szervezésekor évek óta azt a koncepciót követjük, hogy egyrészt legyenek olyan fellépők, akiket mi mutatunk be itthon először, másrészt jöjjenek olyanok is, akik korábban emlékezetes bulikat csaptak nálunk” – mondta Gerendai Károly főszervező a Sziget felhozatalának összeállításáról. Ez derül ki a most bejelentett nevekből is.

Nagyszínpad
A korábban bejelentett nevek mellé ezúttal a Nagyszínpad délutáni és kora esti sávjába érkeztek fellépők. Így például a spanyol bulihenger, a Ska-P. Legemlékezetesebb Szigetes koncertjük 2005-ben volt, amikor a gólyalábakon és Bush-álarcokban színpadon zendülő spanyolok mindenki bánatára bejelentették, hogy nem kívánnak tovább együtt zenélni, meghatározatlan időre felfüggesztve a zenekar akkor már tíz éve tartó forradalmát. Szerencsére utólag kiderült, ez volt az egyetlen kijelentésük, amit nem gondoltak komolyan. 2011-ben Deborah ‘Skin’ Dyer, a Skunk Anansie zenekar fékezhetetlen énekesnője az őt istenítő tömeg vállain lépdelve vette birtokba a küzdőteret. Ez idén is előfordulhat! Géppuskanyelvű brit rapper, a grime-mozgalom legnagyobb arca és legnagyobb királya. Eddig négy hihetetlenül sikeres albuma jelent meg, melyek kivétel nélkül  vagy arany-, vagy platinalamezek. A londoni olimpia megnyitója után idén a Sziget vendége lesz Dizzee Rascal. Az Editors a kétezres években feltámadó, valamint megújuló poszt-punk mozgalom egyik legnagyszerűbb és legkarakteresebb zenekara. Ezt bizonyítják majd a Nagyszínpadon, egy napsütéses koncerten. Alex Clare brit énekes-slágergyáros, Brit Awards jelölt, aki megkapó és elsöprő erejű számaiban egyedülálló módon ötvözi a legaktuálisabb elektronikus zenei trendeket – kiemelten a dubstepet és az újhullámos drum’n’bass-t – szuggesztív gitártémákkal és némi soullal. Az elektronikus, metál és rock zenei elemekkel kísért hardcore zenét játszó Enter Shikari tavaly megjelent nagylemezével meghódította az egész világot. Most a Szigetre készül.

 

A38
A Sziget egyik legkedveltebb helyszíne most is hozza a formáját: változatos és izgalmas produkciókkal kecsegtet az A38 sátra, amit a most bejelentett pár név is bizonyít. Elsőként legyen itt a kivételes tehetségű észak-londoni énekes-gitáros-dalszerző, Michael Kiwanuka, kifinomult, karakteres, érzelmes, folkos, illetve jazzes zenéjével. Első lemeze tavaly jelent meg, mely több országban is aranylemez és lista-éllovas lett. Listás helyezések tekintetében a magára valamit is adó punk rock zenekarok és zenészek tucatját inspiráló Bad Religion legnagyobb sikerét 2012-ben érte el tizenhatodik nagylemezével, a
True North-szal: az album az amerikai Billlboard 200-as listáján bekerült a legjobb húsz közé. Most a Sziget közönsége is gratulálhat a csapatnak. Lassú tempójú, hűvös és melodramatikus alternatív pop számokat író, Woodkid művésznevű francia zenész a nemsoká’ megjelenő nagylemezével érkezik a Szigetre. Egyszerűen nagyszerű együttesük különleges, üdítő színfoltja az indie világának, mely műfaj fantáziatérképén a mainstream popularitás és az underground elismertség határán jelölhető ki számukra az ideális hely. „Fütyülős slágerük” annyira elgurult, hogy a videomegosztón több mint 36 millióan látták. Ők a Peter Bjorn & John. Brit énekesnő, dalszerző, a dubstep kultúra üdvöskéje, egy igazi huszonegyedik századi londoni lány, aki szeret álmodozni, és tehetségének köszönhetően abban a szerencsés helyzetben van, hogy álmai rendre meg is valósulnak. Katy B álmodott az NME Awardsról, kapott is díjat, s talán Sziget-fellépésről is álmodhatott már… Belgium legkeresettebb, prémium kategóriás és közvetlenül exportra termelt drum’n’bass anyagait egy alig huszonnégy éves edegemi srác állítja elő. Ő Netsky, aki élő produkcióval érkezik Budapestre, s aki számos single után második stúdióalbumával tavaly jelent meg a belga lemezeladási listák élén, míg Nagy-Britanniában a legjobb húsz közé is betört. Hipnotikus, dallamos, minden érzékszervet megigéző, pszichedelikus rock zene, ez a Tame Impala. Ausztráliából indultak, és munkáik nemcsak a hallgatókat igézték meg, hanem a földhözragadt kritikusokat is, akik egymás vállára borulva ünnepelték 2012-es albumukat. Második nagylemezük tavaly októberben jelent meg Lonerism címmel, és elődjéhez hasonlóan az év albumának választotta a Rolling Stone Australia, és az NME-től valamint a Filtertől is megkapta ezt az elismerést. Kosztümös, bizarr hangszerekkel és jelentős izuális apparátussal megtámogatott, őslénytáncba hívó live szettjeivel már bemutatkozott a legnagyobb európai és észak-amerikai fesztiválokon,
így időszerű, hogy a Szigeten is letegye névjegyét Orlando Higginbottom, azaz Totally Enormous Extinct Dinosaurs. Alapvetően könnyed, mégis agyafúrt gitárpopban utaznak, és nem idegen tőlük az sem, hogy melankolikus, szolidan ünnepélyes hangulatok inspirálta dalokat írjanak. Ők az Everything Everything. Wax Tailor ritka zenei kincsekkel teli képeskönyvébe idén végre a szigetlakók is betekintést nyerhetnek; vigyázat, a produkció megtekintése életre szóló függőség kialakulásának kockázatával jár! Isabelle Geffroy imádnivaló francia sanzonénekesnő. Ő énekli az utóbbi idők legismertebb francia dalát, a Je veux-t, mellyel 2011-ben nyert hazájának legrangosabb zenei gáláján, a Victoires de la musique-on, de ugyanebben az évben megkapta a European Border Breakers-díjat, ami jelzi, hogy tehetsége és népszerűsége nem ismer határokat. Ezt bizonyítja a több tízmilliós youtube nézettség is. Zaz tehát a Szigeten, hurrá! A Cata.Pirata és Crypto.Jori valamint három amszterdami zenész összefogásával létrejött SKIP&DIE kihívóan merész és extravagáns akció. Nagyszabású multikulti vállalkozásuk arra tesz kísérletet, hogy szórakoztató formába gyúrja össze mindazt, ami világpolgár identitásunk vállalása szempontjából fontos, ugyanakkor vonzó is. Hagyományos afrikai, arab és indiai hangszerekkel színesített zenéjüket a kortárs nyugati hip-hop és az ultramodern elektronika vadhajtásaival keresztezik, számaik zulu, spanyol, portugál, angol, afrikaans és xhosa nyelven hívják őrülten modern törzsi táncba a közönséget.

 

Aréna
Végül, de nem utolsó sorban, az Aréna megasátrából is kapunk újdonságokat. Ez az a hely, ahol kora este, az ún. Európa Sávba érkeznek az öreg kontinens országainak helyi sztárjai, késő éjszaka pedig beindul a partyáradat. Két évvel ezelőtt már jártak a Szigeten, előadásukra annyian voltak kíváncsiak az akkori Party Arénában, hogy a küzdőtéren egy pihét sem lehetett leejteni. Romantikus elektro-pop zenét játszanak, színpadi produkciójuknál talán a világhírű Cirque du Soleil társulata sem tudna látványosabbat nyújtani. Ők az Empire of the Sun. Évek óta nincsen izgalmasabb, hangosabb és sikeresebb drum’n’bass produkció Nagy-Britanniában, de talán a világon sem. A magyar közönség előtt jól ismert, közrajongásnak örvendő és sikert sikerre halmozó elektronikus zenész-producer páros, Will Kennard és Saul Milton a mindig kirobbanó formában lévő Chase & Status-t irányítják, idén nyáron a Sziget felé. Chris Liebing újító szellemű és innovatív techno zenész. Stílusa és technikája az elektronika fejlődésével együtt tökéletesedett, de sosem távolodott el a sziklaszilárd techno
alapoktól. Saját szerzői anyagait és remixeit számos ismert kollégája építette be repertoárjába, most azonban egyenesen tőle hallhatjuk az Arénában. Sebastian Ingrosso olasz felmenőkkel rendelkező DJ, producer és remixer, aki Axwellel és Steve Angello-val együtt a skandináv elektronikus zenei élet legmenőbb és legfelkapottabb house-kollektivájának, a most már csak igazán ritka alkalmakkor összeálló legendás Swedish House Maffiának a tagja. Fékezhetetlen, lendületes, hiperenergikus house anyagai a kétezres évek eleje óta a legnagyobb nemzetközi hírű bulik és több tízezres közönséget vonzó e-zenei rendezvények résztvevőiből hozzák ki a maximumot. Az Európa sávba érkezik még két zenekar, illetve előadó: az Afterhourse Olaszország legrégebbi múltra visszatekintő, nemzetközileg ismert rock bandáinak egyike. Szenvedélyes, kellően szigorú és feszes gitártémákra építő, dallamos rock balladákat írnak, ezt hallhatjuk majd mi is. A komoly tehetséggel megáldott huszonéves osztrák énekes-producer, Left Boy, többnyire húzós electro, illetve dubstep alapokra küldi elmés laza, és olykor szexi szövegeit. Tavalyi Európa-szerte teltházas fellépéseken domborított, a srácnak eddig egy mixtape mellett egy EP-je jelent meg, s most mi is megismerhetjük.

[sam id="10" name="mnb2" codes="false"]