Interjú Forgó Melindával, az EHÖK elnökével a közelg? EHÖK elnökválasztásról (2008-08-04)
Szerintem az ember nem jókedvéből, nem önmegvalósítás céljából lesz EHÖK elnökjelölt. Azért lesz az, mert felkérik, és azok is, akik felkérik, de ő maga is bizik abban, nyerni fog és képes rá, hogy jól teljesítse a kitűzött célokat. A jelenlegi helyzetben, mikor mind felsőoktatásban, mind az ELTE életében sok új szereplő jelent meg, fontos, hogy az egyetemi hallgatói önkormányzat stabil, folytonosságot képviselő testület legyen. Úgy látom, hogy a csapatommal.a stabilitást megteremtettük, a kari HÖK-ök által szükségesnek ítélt esetleges korrekciókat kell végrehajtani. Ami újat tudunk ebbe belevinni, azon alapul, hogy egyre többen dolgoznak az egyetemi hallgatói önkormányzatban, ők a stabil alapokon működő rendszerbe sok innovatív ötletet tudnak behozni. Minden terület a megfelelő módon volt eddig is ellátva, de nyilvánvalóan voltak kisebb problémák, ezeken javítani kell. Például a hallgatók tudományos tevékenységének képviselete nem volt eleddig hangsúlyos az önkormányzatban, most új referenst kértünk fel ezen feladatok ellátására. Ezt nem írja elő se törvény, se szabályzat mégis úgy érezzük, az ország legpatinásabb tudományegyetemén az egyetemi hallgatói önkormányzatban fajsúlyosabban kell megjelennie a hallgatók tudományos tevékenységének támogatásának.. A rendezvényszervezés területén szintén referenst szeretnénk megválasztásunk esetén kinezevezni,, aki a kari rendezvények összehangolásával és az összegyetemi rendezvények szervezésével foglalkozna. Hogyan készülsz a választásra, hol érhető el a programod? Az eddigi gyakorlattól eltérően, mikor a kari HÖK-ök vezetőségének véleményét kértem ki egy általuk szervezett beszélgetésen, és ezek alapján született meg a programom, idén létrejött egy honlap (hok.elte.hu/valasztas), mely lehetőséget ad rá, hogy bárki hozzászóljon a program formálásában. Ezeket a hozzászólásokat is figyelembe véve szeptember 28-án, csütörtökön teszem nyilvánossá a programomat. Mi a véleményed a másik jelöltről, Papp Gabrielláról? Szerintem az jó, ha egy választáson két jelölt indul, van alternatíva, a küldöttek fogják eldönteni, melyik utat választják. Gabi is fel fogja vázolni az elképzeléseit, hiszen két évig HÖK elnök volt, úgyhogy van tapasztalata. Személy szerint is kedvelem Gabit, sok sikert kívántam neki, felajánlottam a saját magam és kollégáim segitségét is. Amit nem értek teljesen, hogy nyilvánvalóan a hallgatókhoz szól a kampánya, sokszor a kari önkormányzatok ellenében. Számomra egyelőre ismeretlen az az ok, hogy miért kívánja a mai nyugodtnak nem nevezhető helyzetben radikalizálni a hallgatókat, mikor a kari hallgatói önkormányzatok küldöttei fognak választani EHÖK elnököt. Az utóbbi időben az egyetem vezetése és a hallgatói önkormányzatok között keményebb lett a párbeszéd. EHÖK elnökként hogyan szeretnéd ezt a problémát orvosolni? Valóban megromlott az utóbbi időben a párbeszéd, ez így van. Nem tudok rá jobb magyarázatot adni, mint hogy felkészülten, és megbízhatóan végzik a hallgatói önkormányzatok a munkájukat, jó az érdekérvényesítés, és az egyetemi vezetésnek van miért támadni a rendszert, hiszen erős az ELTE-n az egyetemi hallgatói önkormányzat Egyébként ezeket a tipusu viselkedéseket diplomáciai ballépésként kezelem, ilyenkor nem visszatámadunk, hanem felhívjuk a figyelmet: ilyen problémákat eddig nem tapasztaltunk és nyitottak vagyunk a további együttműködésre. Mindenképp meg fog oldódni ez a helyzet, hiszen tapasztalt a csapat, tapasztaltak a HÖK elnökök, én magam harmadjára indulok újra. Azt gondolom, hogy ha az EHÖK elnökválasztás után tiszta víz kerül a pohárba, az egyetemvezetés is revideálja az álláspontját. Az EHÖK-kel való együttműködés kulcsfontosságú, főleg a mostani helyzetben, a felsőoktatási reformok között. Hangsúlyozom, hogy nem az egyetem vezetése választja meg, hogy ki a "kedvenc" hallgatói érdekképviselője, akivel együtt akar dolgozni, hanem a hallgatók, illetve azt, hogy az egyetem vezetésével való kapcsolatunk nem háború, nem szövetség, hanem a hallgatókért közösen végzendő munka kell, hogy legyen. Milyen feladatokat végeztetek eddig, milyen újdonságokat szeretnél hozni? A tanulmányi talán a legfontosabb terület. Az új HKR megszületését fontos előrelépésnek tartom, bármilyen probléma volt a HÖK-ön belül, a HKR előkészítésekor példás szakmai egység alakult ki közöttünk. Az OMHV területén is nagy előrelépést tettünk eddig, szeretnénk ezt folytatni. Gazdasági ügyekben az átlátható gazdálkodás mellett, mely jó ideje megvalósult, a legjobb bizonyíték a jó ügyintézésre, hogy az előző tanév költségvetésének beszámolójakor a felügyelő bizottság elnöke megdicsérte a gazdasági bizottságunk tevékenységét. Sikerült a HÖK-ök pénzügyi keretét jelentősen megnövelni. Külügyi területen a külügyi ügyfélszolgálat működtetése és kialakítása mind a bejövő mind a külföldre menő hallgatóknak segítséget nyújt a pályázat megírásától kezdve külföldi munkavállalás segítéséig.. Már működik az e-lakhatás, fontosnak tartom, hogy ezen az úton haladjunk tovább. A Karrier Központ működtetésével vannak még problémák, de ennek megoldásán dolgozunk: egyrészt a belső kommunikációt kellene fejleszteni, másrészt a hallgatók felé történő információáramláson is javítani kellene. Nagyon fontos, hogy a Karrier Központ az egyetem szervezeti egysége legyen, hiszen egyetemi feladatokat vállal át. Óriási előrelépés még a Gerlóczy utcai iroda kialakítása, az eddigi hatvan négyzetméter helyett közel hatszázon folytathatjuk a tevékenységünket, ez azért fontos, hogy a hallgatók felé jobb és több szolgáltatást tudjunk nyújtani. Ezen a területen van még fejlődési lehetőség, hiszen most költöztünk be. Az itt nyújtandó szolgáltatások azonban alkalmasak lesznek rá, hogy a hallgatók életét könnyítsük, ebben ugyanis a többi egyetemtől el vagyunk maradva. Mennyire jutnak el a hallgatókhoz ezek az információk? Az EHÖK a kari HÖK-ökből épül fel, így az EHÖK a kari HÖK-ökön keresztül jelenik meg, és ez fordítva is így van: a kari HÖK-ökön keresztül jutnak el információk a hallgatóktól az EHÖK-höz. Szerintem ez egy jó rendszer, eddig senki nem jelezte, hogy változtatni szükséges ezen a modellen.. Persze fontos a direkt információ-áramlás bizonyos területeken: sokáig úgy volt, hogy a kialakítandó Hallgatói Bolt vállalja ezt a feladatot, mivel azonban az utolsó pillanatban visszaléptek, most folynak az egyeztetések, hogy melyik szervezet végzi majd ezt a kampányt, hiszen nagyon fontos, hogy a hallgatók az EHÖK szolgáltatásairól tudjanak és lehetőségük legyen formálniuk azt. Bernát Klára
Vissza


